|
07.07.2010 |
Perinteikäs Satusivellin-kuvataidekurssi 1.-4.7.2010 kokosi jälleen opistolle joukon innokkaita ja
lahjakkaita taiteilijoita.
Tänä vuonna kurssin teemana oli ”Eläin mallina – tupsukorvasta harjahäntään”. Kurssilla opeteltiin mm. eläimen muotorakennetta ja mittasuhteita sekä vesivärimaalaustekniikkaa. Kurssilaiset pääsivät harjoittelemaan myös ”elävän mallin” piirustusta eläimestä Villikilin kotieläintilalla.
Kurssin opettajana toimi kuvataideopettaja, taiteen maisteri Anne Mäntynen. Kurssilaisten apuna työskenteli myös kaksi kesätyöntekijää. Lisäksi aiemmilta vuosilta tuttu kuvataideopettaja Pirkko Leppänen vieraili opistolla kurssin aikaan ja tarjosi kurssilaisille kallisarvoista apuaan.
Kesällä 2011 Satusivellin kuvataidekurssi pidetään 30.6-3.7-2011. Kurssin teemana on ihmiset. Kurssille otetaan ilmoittautumisia vastaan jo nyt. Tervetuloa uudet ja vanhat kurssilaiset!
Ohessa pieni otos kurssin aikana tehdyistä töistä ja osallistujista
|